piątek, 22 marca 2013

Zawsze Młoda! Polska sztuka około 1900 – Kamienica Szołayskich

Od 26 września do 12 stycznia 2014 roku w Kamienicy Szołayskich przy Placu Szczepańskich 9 w Krakowie można oglądać niezwykłą wystawę. Dlaczego niezwykłą? Przede wszystkim ze względu na artystów, których dzieła można podziwiać. Są tu obrazy Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Stanisława Wyspiańskiego, Leona Wyczółkowskiego, Olgi Boznańskiej, Włodzimierza Tetmajera, Wojciecha Weissa, Jana Stanisławskiego czy Juliana Fałata. Klimat wystawy jest jedyny w swoim rodzaju. Wiele tu portretów, obrazów przedstawiających życie wiejskie czy prezentujące Kraków. Obok obrazów są również rysunki, grafiki, rzeźby i przedmioty użyteczne. Jedna z sal w całości poświęcona jest kabaretowi. 
 
A oto obrazy, które najbardziej mi się spodobały:
Leon Wyczółkowski, Stary góral (Tomek Gadeja)
Włodzimierz Tetmajer, Dworek w Bronowicach
Jacek Malczewski, Portret Mieczysława Gąseckiego
Olga Boznańska, Kompozycja z nasturcjami
Stanisław Wyspiański, Józio Feldman
Jan Stanisławski, Zmrok
Jacek Malczewski, Autoportret w białym stroju

Były też wczesne dzieła mojego ulubionego Witkacego. Przyznam, że to było chyba największe zaskoczenie.
Stanisław Ignacy Witkiewicz, Portret Eugenii Dunin-Borkowskiej

Poza obrazami można było również zobaczyć suknię Olgi Boznańskiej czy rzeźby, m.in. Wacława Szymanowskiego.

Suknia balowa Olgi Boznańskiej
Wystawa doskonale oddaje klimat Młodej Polski, pokazuje wielość form oraz tematów.

8 komentarzy:

 1. Prześliczna wystawa - ach w Krakowie życie kulturalne kwitnie! Najbardziej podobają mi się prace Wyspiańskiego - te wszystkie ukazujące portrety dzieci, miałam takich kilka reprodukcji w naszym (swoim i siostry) pokoju jak byłyśmy małe. Wyczółkowskiego "Stary Góral" jest zachwycający!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie,w Krakowie co rusz pojawiają się jakieś nowe interesujące wystawy. Bardzo mnie to cieszy:) Ja też lubię portrety dzieci malowane przez Wyspiańskiego, są jedyne w swoim rodzaju:)

   Usuń
 2. Ale masz szczęście, że mieszkasz w Krakowie, u mnie niestety nie ma co liczyć na takie wspaniałe wystawy. Uwielbiam prace Jacka Malczewskiego, udało mi się trafić na wspaniałą wystawę jego dzieł z Zakopanem. To było prawie 2 lata temu, ale do dziś wspominam:) Pozdrawiam ciepło!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że wystawy największych polskich malarzy powinny odwiedzać wszystkie zakątki naszego kraju, tak żeby każdy mógł je obejrzeć. Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 3. Latem wybieramy się do Krakowa, a wybieramy się już od kilku lat:) Jeśli uda nam się wreszcie wyjechać, to koniecznie odwiedzimy wystawę - lubię twórczość Malczewskiego!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kraków serdecznie zaprasza:) Wystawę będzie można oglądać do 12 stycznia 2014 roku.

   Usuń
 4. ale się cieszę, że trafiłem na Twój blog i dowiedziałem się o wystawie .. uwielbiam twórczość Wyspiańskiego .. jak dla mnie być może największego 'naszego' geniuszu artystycznego ... miałem w planach odwiedziny w 'Szufladzie' Pani Wisławy Szymborskiej w Kamienicy Szołayskich a tu i okazuje się, że jest też tak piękna wystawa ... już za miesiąc przylecę do Krakowa ... zadroszczę to miasto moich marzeń właśnie ze względu na kulturę i historię .. pozdrowiam serdecznie :^)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kraków to też miasto moich marzeń:) Udało mi się i od jakiegoś czasu tu mieszkam. Musisz koniecznie odwiedzić Kamienicę Szołayskich bo warto, obrazy są świetnie dobrane. Całość zrobiła na mnie piorunujące wrażenie, mam nadzieję, że będzie Ci się podobała. Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń