sobota, 27 kwietnia 2013

Uwagi osobiste – Sławomir Mrożek

Bardzo lubię czytać teksty napisane przez Sławomira Mrożka. Zachwyca mnie jego dystans do samego siebie i otaczającego świata oraz humor, od którego nie są wolne jego utwory. „Uwagi osobiste” to zbiór felietonów, ballad i traktatów z lat 1997-2002. Były one drukowane w „Gazecie Wyborczej” jeszcze przed udarem jaki przeszedł Mrożek, a później ukazały się w wydaniu książkowym, jako rodzaj pożegnania z czytelnikami, na wypadek, gdyby już więcej nie mógł pisać. To komentarz Mrożka do rzeczywistości przełomu XX i XXI wieku.
O czym pisze Mrożek? O wizycie w Akwizgranie i jedzeniu w McDonaldzie, o wizycie w Remsched i jedzeniu u Turka, o zmianach w języku polskim, wspomnieniach z wojennych wakacji w Żmigrodzie, o emigracji, a także o konsultacjach dla dramatopisarzy. Najbardziej jednak spodobał mi się tekst o czacie, który przypominał sąd kapturowy i rozważaniach o Internecie i jednostce:
„Internet jest tłumem bez ciała, wirtualnym. Jednostka chętnie łączy się z tłumem, gdy się sobą zmęczy i chce od siebie odpocząć. Anonimowy tłum zwalnia ją od odpowiedzialności za cokolwiek.”
W przypadku „Uwag osobistych” zwykle pojedyncze wydarzenie staje się punktem wyjścia do głębszej refleksji. Teksty zebrane w tej książce są bardzo różnorodne - krótkie i dłuższe, poważne i błahe, wszystkie one są w moim odczuciu ciekawe i intelektualne. Wyłania się z nich portret niezwykłego artysty i wyjątkowego człowieka, który pisze: „Jestem zbyt prymitywny, żeby być hipokrytą.”

12 komentarzy:

 1. Uwielbiam Mrożka! Właśnie zamówiłam tę książkę, od teraz czekam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To czeka Cię fascynująca lektura. Różnorodność poruszanych tematów jest ogromna, a język - jak zwykle u Mrożka - wspaniały. Pozdrawiam!

   Usuń
 2. ja również barrrrrrdzo lubię Mrożka! To jest facet! Koniecznie muszę pożyczyć i przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Basiu, koniecznie sobie wypożycz. Ja jestem szczęśliwą posiadaczką własnego egzemplarza z autografem:)

   Usuń
  2. uuuu ale fajowo! gratuluję:)

   Usuń
  3. Miałam okazję spotkać Mrożka kilka lat temu na krakowskich Targach Książki:)

   Usuń
  4. hehe dobijaj mnie dalej - oczywiście w Krakowie grrrr

   Usuń
  5. I wyszło, że jestem chwalipiętą:)

   Usuń
 3. Mrożek jest genialny :) Ja chcę tę książkę!

  P.S.
  Chcę pomóc koleżance. Niesamowicie utalentowana bloggerka wydała książkę, ale w naszym kraju nie wspiera się debiutantów. Książka ma same pozytywne recenzje, więc na pewno spodoba się ludziom, jeśli ją przeczytają. Może i Ty się skusisz?
  Chociaż sprawdź: www.o-k.xn.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, chętnie zerknę:) Masz całkowitą rację: trzeba wspierać debiutantów.

   Usuń
 4. Odpowiedzi
  1. Ja też "polowałam" na "Uwagi osobiste":) Pozdrawiam!

   Usuń