środa, 1 maja 2013

Ile kroków do domu – Dominik Rutkowski

Kilka tygodni temu na blogu u Basi przeczytałam o tej książce. Recenzja sprawiła, ze sięgnęłam po tekst Dominika Rutkowskiego. Inspiracją do powstania tekstu były prawdziwe wydarzenia. Akcja rozgrywa się w PRL-u wokół czterech przyjaciół z dzieciństwa – Andrzeja Kochańskiego „Kochana”, Bogusława Czerwonki „Sysego”, Waldemara Wypijewskiego „Szczoty” i Mariana Adamczyka „Mańki”. Główny bohater, Kochan, żył na francuskiej prowincji z mamą i wujkiem. Postanowił wrócić do Polski, by odsłużyć wojsko. Wychodził z założenia, że gdyby tego nie zrobił, jego ewentualny powrót do kraju byłby niemożliwy. Jest przekonany, że po spełnieniu swego obowiązku wobec ojczyzny wróci do Francji. Okazuje się, że rzeczywistość PRL-u rządzi się zupełnie innymi regułami, niż te obowiązujące w wolnej Europie. Nie chcę zdradzać szczegółów i odbierać przyjemności z czytania wspomnę jedynie, że Kochan z przyjaciółmi próbują za wszelką cenę opuścić kraj, chcą uciec pociągiem i przez zieloną granicę. Spotyka ich cała masa przygód.
Książka do końca trzyma w napięciu. Spodobała mi się szczególnie równoległość narracji. Autor nie tylko doskonale sportretował swoich bohaterów, ale także warszawskie Powiśle oraz rzeczywistość lat 60. i 70. XX wieku. Widzimy ogrom absurdu i uświadamiamy sobie, że życie wtedy nie należało do najłatwiejszych. To debiutancka i mam nadzieję nie ostatnia powieść Dominika Rutkowskiego. 
Więcej informacji na temat książki i jej autora można znaleźć tu.

12 komentarzy:

 1. Brzmi ciekawie. Zawsze wychodzę z założenia, że takie historie należy poznawać, aby wiedzieć jak wyglądało życie w czasach wojny, czy właśnie w czasach PRL-u. Nie wykluczone, że sięgnę po tę książkę w najbliższej przyszłości :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z Tobą w 100%, też wychodzę z założenia, że wiedzy nigdy dość:) Niby PRL to nie jaki bardzo odległy czas, a nasza wiedza wciąż nie jest wystarczająca.

   Usuń
 2. Z ciekawości bym ją przeczytała:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto sięgnąć po książkę Rutkowskiego z wielu względów. Książka pokazuje życie młodych ludzi zdeterminowane ówczesną rzeczywistością. Autor doskonale oddaje również klimat Powiśla. podobał mi się też język. Musisz koniecznie przeczytać!

   Usuń
 3. Dawno mnie tutaj nie było :) Wiesz nawet zaciekawiło :D Pozdrawiam! U mnie na blogu relacja ze Spektaklu "Światło dźwięk i para" Z zabytkowymi parowozami! zapraszam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z chęcią do Ciebie zajrzę:) Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 4. Cieszę się, że Tobie również się spodobała:) Rzeczywiście życie wtedy nie należało do najłatwiejszych...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za polecenie:) Oglądałam wiele filmów ukazujących PRL, ale z książek czytałam do tej pory tylko kryminały. A "Ile kroków..." przypadła mi do gustu:)

   Usuń
  2. Swoją drogą - Twoje zdanie o mojej recenzji, cytuję: "Recenzja sprawiła, ze sięgnęłam po tekst Dominika Rutkowskiego." jest dla mnie ogromnym komplementem i bardzo dziękuję :D Aż spąsowiałam ;) Przecież właśnie o to chodzi, żeby czytające nas osoby były zachęcone naszymi... zachętami :)

   Usuń
  3. Zgadzam się z Tobą Basiu w 100%. Miło jest polecać innym i samemu korzystać z polecenia dobrych i wartościowych książek:)

   Usuń
 5. Rozbudziłaś moją babska ciekawość

  OdpowiedzUsuń