środa, 24 lipca 2013

Portret grupowy z damą – Heinrich Böll

Dziś kilka słów o książce z serii Nike zatytułowanej „Portret grupowy z damą”. Heinrich Böll to niemiecki pisarz i noblista, z którym zetknęłam się po raz pierwszy. Jego utwór wciąga od pierwszej strony, a także zaskakuje swoim konceptem.
„Portret grupowy z damą” to zbiór opinii i opowieści o tytułowej bohaterce – Leni Pfeiffer, 48-letniej kobiecie o niesłusznie złej opinii. Z pozoru jej życie było bardzo zwyczajne i nie wyróżniało się niczym niezwykłym – nie była ona wybitną jednostką. Po szkole Leni pracowała w biurze ojca, a następnie jako niewykwalifikowana robotnica w zakładzie ogrodniczym, gdzie zajmowała się układaniem wieńców. Bohaterka wcześnie wyszła za mąż, a po śmierci męża związała się z Rosjaninem, z którym miała dziecko. Ich relacja była wyjątkowo trudna ze względów historycznych. Niestety, potem on również zginął, a kolejnym jej ukochanym został Turek. Kobieta została w zasadzie bez środków do życia.
Poznajemy sylwetki osób, które znały Leni lub o niej słyszały, autor określa je mianem informatorów. Na życiu wielu z nich swoje piętno odcisnęła wojna. Większość informatorów to postacie bardzo ciekawe i złożone, a każda z nich, z chwilą kiedy autor oddaje jej głos, staje się najważniejsza. Sama Leni niezwykle rzadko się wypowiada. Całość tworzy niezwykły obraz niemieckiego społeczeństwa.
Zaskoczyły mnie fragmenty, w których autor pisze sam o sobie i o swoich odczuciach ze spotkań z poszczególnymi bohaterami. „Portret grupowy z damą” to mnóstwo historii w jednej książce, a do tego wspaniały język. Z całą pewnością sięgnę po inne książki Bölla.

15 komentarzy:

 1. Brzmi zachęcająco :)
  Ja poznałam tego autora kilka miesięcy temu za sprawą książki pt. "Utracona cześć Katarzyny Blum". Wrażenia miałam bardzo dobre. To dobry pisarz, mam zamiar przeczytać jeszcze kilka jego książek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chętnie sięgnę po "Utraconą cześć Katarzyny Blum". Zgadzam się z Tobą w 100% - Heinrich Böll to bardzo dobry pisarz. Zachwycił mnie sam pomysł na książkę i sposób, w jaki opisywał poszczególne postacie i wydarzenia. Dla mnie mistrzostwo!

   Usuń
 2. To chyba jakoś nie do końca moje klimaty... Ta książka mnie raczej nie porywa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie namawiam jeśli to nie Twoje klimaty. Ja lubię takie klasyczne książki napisane genialnym językiem i z ciekawym pomysłem. Heinrich Böll pokazał mi, że każdy człowiek, nawet ten najbardziej przeciętny, ma w sobie ogromne pokłady indywidualizmu. Dla mnie to wyjątkowa książka bo jej czytanie było dużym przeżyciem. Mimo, że od lektury minęła już dłuższa chwila wciąż nie mogę przestać o niej myśleć:)

   Usuń
  2. Ojej, tak mnie zachęciłaś, że jednak poczułam chęć, żeby ją przeczytać - sprawdziłam, ale nie ma ebooka do ściągnięcia. Będę pamiętać okładkę i nazwisko, jak wpadnie mi w ręce, to ją pożyczę:)

   Usuń
  3. Ja swoją znalazłam w bibliotece:)

   Usuń
 3. Jeżeli na nią trafię, z chęcią dam jej szansę.
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie, ta książka jest tego warta:) Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 4. Lubię książki w wieloma ciekawymi postaciami, historia wydaje się być ciekawa, więc możliwe, że się z nią zapoznam :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie, historia jest intrygująca. Gorąco polecam!

   Usuń
 5. świetna recenzja :) lubię jak jest krótko i na temat, choć sama krótko nie potrafię ująć tego co chcę przekazać. A po książkę chętnie sięgnę w wolnym czasie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję! Staram się jak mogę:) To bardzo dobra i wciągająca książka.

   Usuń
 6. po takiej recenzji, ja również mam ochotę przeczytać tę książkę. Czy możesz opisać coś więcej o tej książce, albo podać jakąś stronę na której mogłabym zasięgnąć więcej informacji chociażby o głównej bohaterce Leni ;)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. jeśli jest to możliwe to prosiłabym o kontakt. PILNIE potrzebuję informacji na tema tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Właśnie czytam, znakomita powieść, ciekawie prowadzona, subiektywna, choć udająca obiektywną narracja, wielowątkowy i złożony portret kobiety, który jest zarazem portretem społeczeństwa, bardzo rzetelnym, wielogłosowym, świetna rzecz.

  OdpowiedzUsuń