środa, 31 lipca 2013

Wystarczy – Wisława Szymborska

Dziś wpis dotyczący poezji, a konkretnie ostatniego tomiku Wisławy Szymborskiej. Bardzo lubię twórczość Noblistki z wielu powodów. Cenię humor, dystans do siebie i świata oraz pobłażliwość z jaką traktuje ludzkie słabości. Lektura „Wystarczy” to prawdziwa przyjemność.

Zbiór składa się z trzech części. W pierwsze z nich znajdziemy trzynaście wierszy Szymborskiej. Osoby znające twórczość poetki nie będą rozczarowane. Szczególnie dwa przypadły mi do gustu: „Są tacy, którzy” oraz „Dłoń”. Oto fragment pierwszego z nich:

Są tacy, którzy sprawniej wykonują życie.
Mają w sobie i wokół siebie porządek.
Na wszystko sposób i słuszną odpowiedź.
(…)
Czasami im zazdroszczę
– na szczęście to mija.”

Druga część nosi tytuł „Wiersze ostatnie”. Zawiera faksymilia i opisy rękopisów. Widzimy w nim wiersze nieukończone, czasem niemal skończone, często bez znaków interpunkcyjnych. Pisane odręcznie na kartkach białych, w kratkę, z notesu czy z tyłu reklamy.

Ostatnia część „Zamiast posłowia” została napisana przez Ryszarda Krynickiego. To przedruk rękopisów z drugiej części tomiku wraz z komentarzem.

Tych, którzy nie mieli okazji sięgnąć po ostatni tom poezji Szymborskiej zachęcam.

19 komentarzy:

 1. Och, Księgarko! Uwielbiam Szymborską i koniecznie muszę to dorwać! Koniecznie - wybrałaś piękny cytat, ona tak niepowtarzalnie potrafi ubrać w słowa to co jest ważne, ma takie wspaniałe spojrzenie na przemijanie, miała:(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też uwielbiam Szymborską i daję temu wyraz w moich wpisać. Jeśli dobrze liczę ten jest trzeci (wcześniej pisałam o biografii poetki i wystawie jej poświęconej) i z całą pewnością nie ostatni. Ładnie to napisała "ona tak niepowtarzalnie potrafi ubrać w słowa to, co jest ważne". Trudno się nie zgodzić!

   Usuń
  2. :D Rzeczywiście trudno:P

   Usuń
 2. bardzo dziekuję Księgarko za piękną notkę o Pani Wisławie ..
  i ja mam ulubiony wiersz z Wystarczy

  http://peregrino-pl.blogspot.com/2012/09/nie-przybywa-gromadnie.html

  a poezja Pani Wisławy będzie z nami choć Ona już odeszła

  http://peregrino-pl.blogspot.com/2013/05/chwilami-zycie-bywa-znosne-szuflada.html

  pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze, że my - blogerzy sięgamy po Twórczość naszej Noblistki. Zgadzam się, że dzięki wierszom Ona wciąż jest z nami. Poeci zostają nieśmiertelni dzięki swoim utworom. Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 3. Jeszcze nie czytałam w całości tego tomiku.
  Podpisuję się obiema rękami (i nogami też) pod drugim i trzecim zdaniem Twojej wypowiedzi. Bardzo lubię.
  Zauważyłam też, że rzadko poezja gości na blogach książkowych ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie, rzadko na blogach pojawiają się teksty dotyczące poezji. A szkoda, warto to zmieniać! Tomik "Wystarczy" jest wyjątkowy z wielu względów, koniecznie po niego sięgnij. Na pewno Ci się spodoba i tak jak ja będziesz do niego wracała. Pozdrawiam!

   Usuń
 4. Dużo się o tym tomiku mówiło, a właściwie 'reklamowało' w mediach. Nie czytałam, ale niektóre poprzednie wiersze Szymborskiej bardzo mi się podobały (:

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli podobały Ci się niektóre wcześniejsze wiersze Szymborskiej to ten tomik też Ci się spodoba. Faktycznie, sporo się mówiło i pisało o "Wystarczy". Moim zdaniem rozgłosu dla dobrych książek nigdy za wiele:)

   Usuń
 5. Tak, ten charakterystyczny humor i dystans... Za mało się chyba jednak po nią sięga, za często poprzestaje na powierzchownie traktowanym "Nic dwa razy", i odklepuje nic nie znaczące "wielką poetką była".

  Pięknie dziękuję za przypomnienie, muszę odnowić znajomość z twórczością pani Szymborskiej. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację: za rzadko sięgamy po twórczość Szymborskiej. Jeśli choć jedną osobę zachęciłam do ponownej lektury jej twórczości to znaczy, że było warto napisać ten post:) Pozdrawiam!

   Usuń
 6. Nie lubię czytać poezji, gdyż zawsze mam wielki problem z jej właściwą interpretacją przekazu, dlatego w przypadku powyższego tomiku jednak spasuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem, nie każdy musi lubić poezję:) Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 7. Jakoś rzadko czytam poezję, choć mam swoje ulubione wiersze, a po ten wydaje mi się, że warto siegnąć, przeczytać, posmakować słów i zatrzymać się nad nim :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po dobry tomik poetycki warto sięgnąć od czasu do czasu:)

   Usuń
 8. Fajnie się czasami wraca do Szymborskiej, zachęciłaś mnie do takiego powrotu. ;) Szymborską w dodatku lubiłam jako osobę, a przynajmniej ten obraz poetki, jaki wyłaniał się ze strzępków dostępnych mi informacji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też lubię takie powroty. Zawsze odkrywam coś nowego. Moim zdaniem Szymborska była nie tylko wyjątkowo utalentowaną poetką, ale również wyjątkowym cżłowiekie - dowcipnym, pełnym dystansu do siebie i otaczającego świata.

   Usuń
 9. Nawet lubie wiersze i posiadam tomik pani Szymborskiej. Co jakiś czas do niego zaglądam : )
  Pozdrawiam :>

  OdpowiedzUsuń
 10. Smakuję sobie panią Szymborską, szkoda, że już nic nie napiszę. Sięgniesz po Czarną Piosenkę, bo ja się trochę obawiam.

  OdpowiedzUsuń