piątek, 24 października 2014

Nocleg - Aleksander Kuprin

Twórczość Aleksandra Kuprina nie jest dobrze znana w Polsce i warto to zmienić. „Nocleg” to zaledwie kilkunastostronicowy utwór, którego akcja rozgrywa się w środowisku wojskowym, dobrze znanym pisarzowi. Żołnierze maszerują do wsi Nagórna, gdzie mają odpoczywać. Początkowo ich pochód odbywa się w milczeniu, jednak gdy dochodzą do zabudowań zaczynają śpiewać. Widzą wówczas podziw na twarzach tłumu. Jednym z oficerów jest Awiłow. Nie jest on jednak taki sam jak inni żołnierze – to marzyciel, który wyrasta ponad zbiorowość. Ma inne cele i pragnienia.
Po dotarciu na miejsce Awiłow udaje się na zasłużony odpoczynek. Jednak i tu nudzi się, nie ma z kim porozmawiać, ani czego poczytać. Dla zabicia czasu zaprasza przez swojego ordynansa Nikifora na herbatę gospodynię, ta jednak odmawia. Wieczorem ze zmęczenia Awiłow nie może usnąć. Przez ścianę słyszy kłótnie małżonków.
Przypadkowy nocleg staje się pretekstem do podróży do przeszłości i niechlubnych czynów głównego bohatera. Awiłow rozumie, że jego działania, o których dawno zapomniał zrujnowały życie młodej kobiecie i sprawiły, że jej rodzina jest przez to nieszczęśliwa.
Autor pokazuje, że pozornie zwykła czynność jaką jest tytułowy nocleg, staje się pretekstem do rozważań o charakterze ponadczasowym. Aleksander Kuprin wymaga od bohaterów postawy, która nie budzi zastrzeżeń moralnych. Sam jednak zdaje sobie sprawę z tego, że w świecie, w którym króluje pieniądz i sława, są to wartości zepchnięte na drugi plan. Zaskakuje ponadczasowość tego utworu.


8 komentarzy:

 1. Przyznaję, że znam tego autora, nigdy nawet o nim nie słyszałam szczerze mówiąc. Będę musiała udać się w bibliotece do działu z literaturą rosyjską ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. O i kolejna niecodzienna pozycja u Ciebie. Mam czego szukać przy kolejnej wizycie w lokalnej bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Staram się, żeby było różnorodnie:) Lubie wyszukiwać takie perełki.

   Usuń
 3. Chętnie przeczytam, tym bardziej, że w tym roku czytałam "Jamę" tego autora. To była całkiem ciekawa książka o życiu kobiet lekkich obyczajów :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Jamę" też czytałam i bardzo mi się podobała. Warto znać twórczość tego autora.

   Usuń
 4. Bardzo ciekawa treść, chciałabym przeczytać. Na pewno jest to niesamowicie przedstawione.

  OdpowiedzUsuń