poniedziałek, 31 sierpnia 2015

Batory. Gwiazdy, skandale i miłość na transatlantyku – Bożena Aksamit

Czy książka o statku może być ciekawa? Może, jeśli jej bohaterem jest Batory, statek-legenda. Pływał on na wodach całego świata przez ponad 30 lat. Stanowił trzon polskiej żeglugi w czasach zarówno przedwojennych, jak i powojennych. Był nazywany szczęśliwym statkiem – omijały go torpedy. Batory to statek, który był nie tylko świadkiem, ale również uczestnikiem historii. Wspomnę tylko, że w pierwszy rejs Batorym wyruszyli m.in. Arkady Fiedler, Wojciech Kossak czy Monika Żeromska. Na jego pokładach bywała elita: Melchior Wańkowicz, Hanka Ordonówna, Mieczysław Fogg, Alibabki, Jerzy Połomski, Violetta Villas czy Anna German. Ale barwne postacie nie tylko gościły na pokładach. Także załoga była wyjątkowa. Warto wspomnieć chociażby o kapitanie Eustazym Borkowskim, który tworzył klimat Batorego. Uwielbiam ludzi, miał doskonałe poczucie humoru, lubił dobrą zabawę, a przy tym był nieco ekstrawagancki.
Na Batorym rozgrywały się dramaty, rodziły romanse. Batory, który służył pod polską i brytyjską banderą w czasie wojny wywoził złoto, zabytki, a także brytyjskie dzieci z terenów zagrożonych bombardowaniami. Tak bardzo zżyły się one z załogą, że nauczyły się śpiewać „Rotę”.
W książce jest również przedstawiona historia polskie floty, szczególnie intrygujące są losy polskich okrętów w czasie II wojny światowej.  Można w niej przeczytać także o polskich zapędach kolonialnych. Sporą część stanowi opowieść o polskich emigrantach. „Batory…” to książka nie tylko dla miłośników żeglugi i morza.

4 komentarze:

 1. Słyszałam już o tej książce i muszę przyznać, że jestem jej bardzo ciekawa ;) Co prawda, nie czytałam nigdy książki, w której to statek byłby głównym bohaterem, ale w sumie dlaczego nie? ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię takie książki. Postaram się znaleźć, bo to kawał ciekawej historii.

  OdpowiedzUsuń
 3. O książce słyszałam oczywiście w Teleekspresie. Mogę to skomentować jedynie tak: https://www.youtube.com/watch?v=kusEq-FzXxQ

  OdpowiedzUsuń
 4. Było dość głośno o tej książce. Bardzo intrygująco ją przedstawiłaś.

  OdpowiedzUsuń